🇬🇷Τέσσερα μετάλλια για την Ελλάδα στο 59ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Καράτε Ανδρών και Γυναικών.🥇 ο Στέφανος Ξένος (-60κ)🥇 ο Κωνσταντίνος Μαστρογιάννης (-84κ)🥉 η Μαρία Στόλη (-55κ)🥉 ο Γιώργος Μπαλιώτης (-67κ)👏👏👏 Συγχαρητήρια σε όλους – Ασημένιο και το ομαδικό KUMITE. Τέταρτη δύναμη στην Ευρώπη η Ελλάδα – Πρωταθλητές Ευρώπης Ξένος, Μαστρογιάννης – Χάλκινο Στόλη και Μπαλιώτης

Ασημένιο και το ομαδικό KUMITE. Τέταρτη δύναμη στην Ευρώπη η Ελλάδα

Με παρακαταθήκη μία από τις μεγαλύτερες επιτυχίες στα χρονικά του ελληνικού καράτε, επιστρέφει η αποστολή της εθνικής από το Ζαντάρ όπου ολοκληρώθηκε το 59ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ανδρών Γυναικών.

Οι αγώνες έκλεισαν με την Ελλάδα να κατακτά τη δεύτερη θέση στο ομαδικό Kumite μετά την ήττα 3-1 από την Ιταλία σε ακόμα ένα «θρίλερ». Έτσι, με απολογισμό δύο χρυσά, ένα ασημένιο και δύο χάλκινα μετάλλια η χώρα μας κατέκτησε την 4η θέση στη γενική κατάταξη, πίσω από την Τουρκία (3-0-7), τη Γερμανία (3-0-2) και τη διοργανώτρια Κροατία (3-0-1). Συμμετείχαν 51 χώρες με περίπου 600 αθλητές και αθλήτριες.

Πρόκειται αναμφίβολα για μία από τις πιο σημαντικές στιγμές στην Ιστορία της Ελληνικής Ομοσπονδίας Καράτε, κάτι που πιστοποιείται άλλωστε από τα 20 μετάλλια στα τέσσερα τελευταία ευρωπαϊκά πρωταθλήματα. Κι όλα αυτά, παρότι αποχώρησαν πρόσφατα από την ενεργό δράση κορυφαίοι καρατέκα, όπως ο Διονύσης Ξένος, ο Γιώργος Τζάνος, η Έλενα Χατζηλιάδου και η Βίκυ Πανετσίδου.

Όμως, η νέα γενιά δήλωσε «παρούσα» καθώς τα μετάλλια κατέκτησαν οι:

Χρυσό: Στέφανος Ξένος, 24 ετών, στα -60κ Kumite

Χρυσό: Κωνσταντίνος Μαστρογιάνης, 23 ετων, στα -84κ Kumite

Ασημένιο: Ομαδικό Kumite ανδρών με τους Μαστρογιάννη, Ξένο, Μπαλιώτη (19 ετών), Νικόπουλο (26), Β. Σερεμετάκη (22) και Δρίβα (27)

Χάλκινο: Μαρία Στόλη, 25 ετών, στα -55κ Kumite

Χάλκινο: Γιώργος Μπαλιώτης, 19 ετών, στα -67κ Kumite

Σήμερα, τελευταία ημέρα των αγώνων, η εθνική ανδρών Kumite αγωνίστηκε εναντίον της Ιταλίας σε «best of five» τελικό. Ο Μαστρογιάννης νίκησε το πρώτο ματς με αντίπαλο τον Μινάρντι, ενώ ο Σερεμετάκης έχασε από τον Αβαντσίνι. Στη συνέχεια, οι Δρίβας και Μπαλιώτης παρότι προηγήθηκαν, έχασαν για ένα σημείο από τους αντιπάλους τους (Φιόρε και Ντι Βίβο αντίστοιχα) κι έτσι οι Ιταλοί επικράτησαν 3-1. Ωστόσο, στο τελευταίο ματς του Μπαλιώτη, ο Ντε Βίβο επικράτησε κερδίζοντας σημείο στο τελευταίο δευτερόλεπτο, στερώντας από την Ελλάδα τη νίκη, αφού μέχρι τότε ο Μπαλιώτης είχε το πλεονέκτημα λόγω σένσου (είχε πάρει πρώτος πόντο).

• Η αποστολή επιστρέφει στην Αθήνα το βράδυ της Δευτέρας (13/5, 20:45) μέσω Βιέννης

Πρωταθλητές Ευρώπης Ξένος, Μαστρογιάννης – Χάλκινο Στόλη και Μπαλιώτης

Χάλκινο Στόλη και Μπαλιώτης

Στην κορυφή της Ευρώπης αναρριχήθηκαν δύο Έλληνες καρατέκα στην προτελευταία ημέρα του 59ου Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ανδρών Γυναικών.

Ο Στέφανος Ξένος (-60κ) και ο Κωνσταντίνος Μαστρογιάννης (-84κ) κατέκτησαν χρυσά μετάλλια, ενώ οι επιτυχίες συνεχίστηκαν και με τη Μαρία Στόλη (-55κ) και το Γιώργο Μπαλιώτη (-67κ) που ανέβηκαν στο τρίτο σκαλί του βάθρου.

Ο Στέφανος Ξένος έγινε ο πρώτος Έλληνας μετά το Δημήτρη Τριανταφύλλη (2010) που κατέχει ταυτόχρονα τους τίτλους του πρωταθλητή Κόσμου και Ευρώπης. Μετά το χρυσό στο Παγκόσμιο της Βουδαπέστης τον περασμένο Οκτώβριο, ο σουπερ σταρ του «ΑΣ Οδυσσέας» και Νο1 στο ranking της WKF πήρε την πρώτη θέση και στην Ευρώπη στα -60κ, επικρατώντας 3-1 του Αλβανού Όργκες Αρίφι στον τελικό.

Νωρίτερα, ο Κωνσταντίνος Μαστρογιάννης με το επιβλητικό 7-2 επί του Ολλανδού Μπράιαν Τίμερμανς, στέφθηκε πρωταθλητής Ευρώπης στα -84κ. Ήταν η μεγαλύτερη επιτυχία στην καριέρα του 23χρονου πρωταθλητή της Δόξας Γαλατσίου, μετά τα χάλκινα το 2022 (ομαδικό) και το 2023.

Οι τελικοί για την 3η θέση στους οποίους συμμετείχαν εκπρόσωποι της Ελλάδας, έκρυβαν και δύο μεγάλες εκπλήξεις.

Στα -55κ γυναικών η Μαρία Στόλη κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο νικώντας 3-2 με ανατροπή το πολύ μεγάλο φαβορί της κατηγορίας: την Ουκρανή «ασημένια» Ολυμπιονίκη και δεύτερη στο πρόσφατο παγκόσμιο πρωτάθλημα, Ανζέλικα Τερλιούγκα. Και για την πρωταθλήτρια του «ΑΣ Η Αδελφότητα» ήταν το πρώτο μετάλλιο σε ευρωπαϊκό γυναικών.

Στα -67κ ανδρών ο νεότερος της ελληνικής αποστολής, ο 19χρονος (2005) Γιώργος Μπαλιώτης, αντιμετώπισε τον Μπόραν Μπέρατ, τον 27χρονο εκπρόσωπο των διοργανωτών. Ο νεαρός αθλητής του «ΑΣ Οδυσσέας» πραγματοποίησε απίστευτη εμφάνιση και με 5-2 κατέκτησε το πρώτο μετάλλιο της καριέρας του σε επίπεδο ανδρών. Παράλληλα, συνέχισε και την σπουδαία παράδοση του Διονύση Ξένου, ο οποίος είχε κατακτήσει μετάλλιο στη συγκεκριμένη κατηγορία στις τρεις προηγούμενες διοργανώσεις (2021, 2022, 2023)

Επίσης, με εξαιρετικές εμφανίσεις και με την 5η θέση ολοκλήρωσαν τους αγώνες τους στη σάλα «Κρέζιμιρ Τσόσιτς» του Ζαντάρ, η Τζωρτζίνα Ξένου στην άκρως απαιτητική κατηγορία των ΚΑΤΑ και η Στελίνα Τζίλια στα -50κ όπου ηττήθηκε 2-0 στον «μικρό» τελικό από την Ιταλία Περφέτο. Την 5η θέση κατέκτησε και το ομαδικό KUMITE γυναικών (Χρυσοπούλου, Πέππα, Στόλη, Τζίλια, Ωραιοπούλου) καθώς ηττήθηκε   από τη Γαλλία στον αγώνα για το χάλκινο μετάλλιο.

Οι αγώνες ολοκληρώνονται αύριο με την Ελλάδα να έχει μπροστά της μια πολύ μεγάλη πρόκληση. Το ομαδικό KUMITE ανδρών διεκδικεί χρυσό μετάλλιο στον τελικό εναντίον της Ιταλίας (13:45 ώρας Ελλάδας). Οι Στ. Ξένος, Μαστρογιάννης, Β.Σερεμετάκης, Μπαλιώτης, Καρβούνης, Νικόπουλος και Δρίβας θα προσπαθήσουν να επαναλάβουν έναν θρίαμβο που μόνο μία φορά έχει κατορθώσει το ελληνικό καράτε, το 2011 στο Ευρωπαϊκό της Ζυρίχης. Μέλη εκείνης της ομάδας ήταν ο Γιώργος Τζάνος ο οποίος είναι ένας από τους προπονητές της ομάδας στην Κροατία και ο Κώστας Παπαδόπουλος, που είναι παρών στο Ζαντάρ ως επικεφαλής της τεχνικής επιτροπής της Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας.

Antonis Tsagronis
Αντώνης Τσαγκρώνης  Αρχισυντάκτης: Αtticanews.gr  iNews – Newspaper – iRadio - iTV e-mail : editor@atticanews.gr , a.tsagronis@gmail.com AtticaNews Radio:  http://www.atticanews.gr Facebook: @Αντώνης Τσαγκρώνης Facebook: @Atticanews.gr https://www.facebook.com/Atticanewsgr-111129274130/ YouTube: https://www.youtube.com/Antonis%20Tsagronis Twitter: #AtticanewsGr Instagram:Antonis_Tsagronis (διαπιστευμένος δημοσιογράφος στο Προεδρίας της Δημοκρατίας, Υπ. Εξωτερικών, Υπ. Πολιτισμού & Αθλητισμού, Υπ. Παιδείας και Θρησκευμάτων, Υπ. Τουρισμού, Υπ. Υγείας, , Yπ. Εργασίας & Κοινωνικών Υποθέσεων, Υπ. Προστασίας του Πολίτη, Υπ. Μετανάστευσης και Ασύλου)